שימוש בחומרי גמר - מתכות

"מזה שנים מס' קיימת בכל העולם מגמה אדריכלית ועיצובית של חיפוי מבנים באמצעות מתכות ובאמצעות תלייה אבן יבשה. הדבר מופיע במבני מסחר ותרבות וגם בא לידי ביטוי בפרוייקטי מגורים יוקרתיים. זהו אלמנט פונקציונאלי ודקורטיבי כאחד וניתן לראות אותו באירופה, בארה"ב וביפן ולאחרונה גם נפוץ בישראל.

לדברי האדריכל דוד נופר ממשרד נופר אדריכלים ומתכנני ערים בע"מ :

"מזה שנים מס' קיימת בכל העולם מגמה אדריכלית ועיצובית של חיפוי מבנים באמצעות מתכות ובאמצעות תלייה אבן יבשה. הדבר מופיע במבני מסחר ותרבות  וגם בא לידי ביטוי בפרוייקטי מגורים יוקרתיים. זהו אלמנט פונקציונאלי ודקורטיבי כאחד וניתן לראות אותו באירופה, בארה"ב וביפן ולאחרונה גם נפוץ בישראל.

 

ניתן להבין כיצד שוק הבינוי הפרטי לסוגיו יעדיף חיפוי מסוג זה: חיפוי זה הנו יעיל, פונקציונלי, עמיד וגם חסכוני יותר משיטות חיפוי שהיו מקובלות לפניו (כמו טיח או אבן). המתכת לכשעצמה היא חומר דק, גמיש ובעל פוטנציאל אדריכלי גבוה מאוד, וניתן כיום לבצע בהתקנתה מחברים שהם מבודדים באופן מוחלט, תרמית ואקוסטית. החיפוי  מאפשר חופש בקיפול, יכולת לישה ופיתוח תוך כדי יישום, חופש עיצובי במקביל לפיתוח טכנולוגי של רכיבי עזר שונים דוגמת מסבכים מרחביים ופרטים נלווים. חומרי המתכות הרבה יותר חופשיים להתקנה מחומרים אחרים; הם עמידים מהם ומאפשרים יכולת עיצוב גבוהה מהם ולכן נוחים יותר גם מבחינה דקורטיבית".

 

יש לראות כיצד וורסטיליות שלה באים לידי ביטוי גם ביכולתה להתאים למגוון סוגי אקלים: בארצות קרות ימנע חיפוי מתכת חדירת קור, ובארצות עם אקלים חם יותר כמו ישראל יהיה חיפוי מתכת עמיד יותר כנגד חום לעומת חיפויים אחרים. פונקציות אלו קוסמות לכל מתכנן ויזם משום שהם מקטינות עלויות עתידיות של מיזוג אוויר, חשמל וכו'.

 

הפופולאריות של חיפויים אלה אינה אופיינית לאיזור גיאוגרפי מסויים אלא נגזרת תקציבית: במקרים שבהם התקציב גבוה יותר, שקיימת הקפדה על סטנדרטים גבוהים באופן יחסי ושיש צורך לעמוד בחוקי בינוי נוקשים, סביר שייעשה שימוש בשיטה זו משום שהיא נחשבת לשיטה מתקדמת - אך יקרה. ואכן, נמצא בבנייה מסחרית בכל העולם שימוש אינטנסיבי בחיפויי מתכות שונים: בארה"ב, באירופה , ביפן ובדובאי. כטרנד ארכיטקטוני, אין ספק שעתידו נראה מבטיח. החומרים הזמינים מתפתחים והולכים כל הזמן וסוגים חדשים של מתכות מומצאים, וניתן כיום למצוא בשוק אינספור סוגי חיפויים ממתכות שונות, בעוביים וברמות גימור שונות. כמו כן מתפתחים הסטנדרטים ותקני הבנייה אשר מגבירים את השימוש בחיפויים מסוגים אלו. ניתן לזהות כי טרנד זה חודר בימים אלו גם לענף המגורים, אם כי עדיין החיפוי במתכת הינו יקר יותר מחיפויים רגילים אחרים ובחינת המציאות בענף זה חוזרת שוב לנושא התקציב.

 

בביקורי בתערוכת הנדל"ן האחרונה במינכן התרשמתי מאינספור אפשרויות של חיפויי מתכות שונות שהוצגו בה , דבר המרמז על המגמתיות בנושא בעולם.

 

חלק מהפרויקטים בהם נעשה שימוש של חיפויי מתכות על ידי נופר הנם פרויקט הפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר –אילן, מרכז הקונגרסים בקמפוס המכללה האקדמית אשקלון, ביס מקיף בנתיבות, בי"ס "שקוף" בחולון בתי ספר  במודיעין  בקרית שמונה , תפוחי פיס  בכל הארץ ואולמי ספורט .