בית הספר למחוננים ''רון ורדי'' בראשון לציון: גם המבנה מצטיין

810 תלמידים מרחבי העיר והסביבה מקבלים כאן, יום בשבוע, טעימה רב-תחומית בשלל נושאים מדעיים ואחרים. המוסד מנציח את רון ורדי, תלמיד מחונן שנהרג במלחמת לבנון. אביו, ידידיה, מדריך את התלמידים במתקני המדע המשחקיים שבנה בשבילם. התכנון המוצלח העלה את המוטיבציה להירשם

הכניסה הדרומית לראשון לציון, מרחוב הרצל, זכתה לאחרונה לקבל את הדייר הראשון שלה: בית הספר לטיפוח תלמידים מחוננים ומצטיינים ע"ש רון ורדי. המבנה חריג בנוף, כיאה למבנה שאמור לתפקד כאחד מעמודי התווך המרכזיים של שער העיר, ובקרוב יצטרף אליו - בעברו השני של הרחוב - מתחם הנוער והצעירים. בתחומו כבר הושלם סקייטפארק, שהספיק להפוך למוקד פעילות תוסס.

 

עוד אדריכלות בראשון לציון:

 

 • מצילים את מרכז העיר - אך במקביל בונים קניון
 • איך ייראה שער העיר החדש על האיילון?
 •  

   

  כמו גוש בדולח מתפרץ

   

  עיצוב המבנה של בית הספר, המתנשא לגובה ארבע קומות, מתבסס על תיבות מלבניות באורכים שונים המונחות זו על זו. כל אחד מהגופים פונה לכיוון אחר, כדי ליצור רושם ראשוני של חוסר סדר וארגון. לדברי בפרויקט הזה של הרצוג ודה מרון בבזל), ומדובר בצבעים ובחומרים שמתבלטים על רקע בנייה קבלנית, שמרנית ומשעממת שמאפיינת את ראשון לציון. רק הגדר הגבוהה שמקיפה את בית הספר כובלת את הבניין למציאות הישראלית החונקת, של תקני בטיחות ופרטי בניין תעשייתיים חסרי זהות. חבל, כי נראה שהיה צריך לתת לאדריכל לעצב גם את הגדר ולהשלים את הרעיון העיצובי. לא מאוחר: ניתן לעשות זאת, וגם התקציב הנדרש אינו גבוה. החצר ההיקפית של בית הספר סתמית; אולי גם אותה ישפרו בעתיד.

   

  צילום: עמית גרון
  רק הגדר מקלקלת. לא מאוחר לסלק אותה לטובת פתרון יצירתי (צילום: עמית גרון)
   

   

  ידידיה ורדי למען ילדי העיר

   

  מהחצר אפשר להיכנס פנימה מכל כיוון, וכשנכנסים פנימה ההתרחשות רבה. במפלס הקרקע יש אולם המתנשא לגובה קומתיים, שבו פזורים עשרות מתקנים ייחודיים שבנה במו ידיו ידידיה ורדי, תושב העיר, במשך 28 שנה למען תלמידים. מתקנים אלה הם חלק מאוסף של 250 מוצגים הפזורים בכל רחבי הבניין, ומדגימים תופעות במדע, בעיקר בפיזיקה.

   

  זו תרומתו הייחודית של ורדי לזכר בנו רון, יליד ראשון לציון, ילד ונער מחונן שבגיל 16 כבר פתח מעבדה לתיקון משחקים אלקטרוניים (וגידל זקן, כדי להיראות מבוגר בפני הלקוחות). על בית הספר "יצחק שמיר" בחולון כתבנו, במסגרת סיקור של בתי ספר חדשים בישראל. בראשון לציון תיכנן נופר בין השאר את בניין בית הספר לתקשורת במכללה למינהל, את בית ספר "מרחבים" ואת מוזיאון יעקב אגם שעדיין לא נפתח לציבור. המאפיין המרכזי ביצירתו הוא ניסיון לשבור את החזות הצפויה של בנייני הציבור הישראליים, ובפרט מבנים בתקציב מוגבל כמו בתי ספר. ואמנם, החזות הייחודית של בית הספר למחוננים מורגשת גם בתוכו: לכל קומה תוכנית שונה, וכך גם מערך הפריסה של פתחי החלונות וממדיהם.

   

  צילום: משה כהן
  בית ספר ''יצחק שמיר'' בחולון, בתכנונו של נופר (צילום: משה כהן )
   

   

  ''מגביר את המוטיבציה ואת ההרשמה''

   

  בית הספר "רון ורדי" תוכנן על בסיס פרוגרמת משרד החינוך והוא כולל 1,600 מ"ר שטח בנוי. הקמתו עלתה 12 מיליון שקלים: 8 מיליון מתקציב משרד החינוך והיתר מקופת העירייה. "המעבר לסביבת לימודים פיזית, שמתאימה לתכנים המיוחדים שאנחנו עושים, יוצרת אצלנו מוטיבציה יותר גבוהה", אומר מנהל בית הספר, איתי ורמן. "כשהסביבה הפיזית נעימה ומיוחדת, יש עלייה ברמת הלימודים". לדבריו, המעבר לבניין החדש לא רק העניק עצמאות לבית הספר שבניהולו, אלא גם הביא לעלייה בבקשות מצד תלמידים להצטרף לתוכנית הלימודים הזו.

   

  בקרוב תחל בנייתו של פרויקט נוסף בתכנונו של נופר, בצמוד לבית הספר למחוננים: המרכז לחינוך מדעי (חמד"ע), שמעוצב כגוף משלים לבית הספר הקיים. "מאחר שבמבנה החדש השימוש התוכני יהיה יותר לכיוון של כימיה, לעומת הפיזיקה שמאפיינת את בית הספר למחוננים, הלכתי למקור של הצבעים ועיצבתי אותו כפריזמה שמפרידה את קרן האור לצבעים", אומר האדריכל.

   

  נופר החל לעבוד על הפרויקט כבר ב-2002, אז תוכנן בית הספר לקום בשטח בית ספר "חביב" במרכז ראשון לציון, שבו פעל המוסד במבנים ישנים עד תחילת שנת הלימודים הנוכחית. בעקבות החלטת עירייה, הוקצה לבית הספר מגרש בכניסה הדרומית לעיר ונופר ערך תכניות חדשות שתאמו את מיקומו של המגרש בנקודה נצפית ובעלת נוכחות משמעותית.

   

  ההחלטה להציב מוסד חינוכי בולט בשער העיר מייצגת לא רק בחירה טכנית, אלא הצהרת כוונות על חשיבותו של החינוך. ראשון לציון איבדה את עצמה במשך 25 שנה לטובת סדר שקבעו קבלנים ויזמים, של פרוור ענק עם קניונים וכבישים מהירים. באחרונה שהעירייה מנסה לבלום את הטעויות לנווט לכיוון אחר: סדר יום עירוני שבו יש מקום לתרבות, לחינוך, ולחיבור בין הקטעים השונים שמרכיבים את העיר הרביעית בגודלה בישראל.